"Már alig tudnak beszélni a brit tinik. Az internetezés miatt a napi beszédben már csak 800 szót használnak. A brit kormány aggódik."
Ezt találtam az imént Index címoldalon. Azt értem, hogy a brit tinik csökkent szókincsű kommunikációjuk nagy részét az interneten végzik, rövidítésekkel, összevont szavakkal tarkítva, de mégis az internet melyik szegletében találtak arra utasítást, hogy felejtsék el a választékos beszédet? Ha nem interneteznének, csak beszélgetnének, leveleznének az órákon, attól változatosabb lenne a szókincsük? Ha eltiltják őket az internettől, rögtön előkapnak egy könyvet, hogy bővítsék a szókincsüket?
![]() |
Ha még az sms-t okolnánk ezért, ahol csak megszabott számú karakter áll rendelkezésre, még talán megérteném. De nem hiszem, hogy az internetezés a brit fiatalok számára csak a 140 karakteres twitter üzenetekből állna. Én úgy emlékszem, még az internet előtt, az órai levelezések során sem mindig tartottam szem előtt a helyesírás szabályait, használtam összevont, lerövidített szavakat. Számomra teljesen magától értetődő volt, hogy az internetes azonnali üzenetekben, személyes e-mailekben is használok ilyeneket, nem kezdek minden mondatot nagy betűvel. És teljesen ledöbbentem, amikor valaki (a levelesládám feltörése után) szóvá tette, hogy milyen rossz a helyesírásom. Remélem, azért ebből a néhány posztból kiderült, hogy ettől még tudok helyesen írni és választékosan fogalmazni, ha akarok.
Rám úgy tűnik, 'az internet' nem volt ilyen rossz hatással. De amíg én index cikkeket, és szép választékos magyar nyelven íródott blogbejegyzéseket olvasgatok, a brit tinik talán megelégszenek néhány cuki cicás képpel. Ez talán az internet hibája?
Utolsó kommentek