Hertog Jan kommentelő kívánsága az volt, hogy írjak a Mátrix filmekről. Film elemzésre nem vállalkozok, arról ő biztosan többet tudna mondani. De ehhez kapcsolódva írok pár sort a virtualitás és valóság problémájáról.
Azzal gondolom senkinek nem mondok újat, hogy minden, ami az internethez kötődik, virtuális léttel rendelkezik. Virtuális létről pedig akkor beszélünk, ha valami nem, vagy csak részben valóságos. De mi is a valóság? Hogyan dönthetjük el valamiről, hogy valóságos vagy sem?
Arisztotelész említi egyik művében, hogy gyerekes dolog volna a valóság fogalmát valami másra visszavezetni, hiszen ez esetben valami nyilvánvalót próbálnánk valami kevésbé nyilvánvalóval magyarázni. Az, hogy mi számít nyilvánvalónak, függ az adott kortól, kultúrától, összefüggéstől.
Elkülöníthetjük a lét két szintjét: a valóság szerinti és a lehetőség szerinti létet. Mai világnézetünk szerint a valóság, az aktualitás az érzékileg megmutatkozó lét. Az a nyilvánvaló, amit látunk, hallunk, tapintunk. A lehetőség, potencialitás viszont a gondolkodásban, a tapasztalaton keresztül létezik.
Vannak a létnek olyan formái, amiben a lehetőség és a valóság szerinti lét egyaránt előfordulnak, nem tudjuk különválasztani. Ez a virtualitás, a nyitottság szférája. Például a jel ebbe a kategóriába tartozik. Valóság szerinti léte a konkrét jelsorozat, a lehetőség szerinti léte pedig a jelentés, ami helyett áll. Az a lehetőség szerinti létező, aminek a megvalósítását is figyelembe vesszük, az virtuális - így a virtualitás a lehetőség létezési módja.
Utolsó kommentek