"Tessék egy akármilyen meghatározható egyént kijelölni a Föld másfél milliárd lakója közül, bármelyik pontján a Földnek — ő fogadást ajánl, hogy legföljebb öt más egyénen keresztül, kik közül az egyik neki személyes ismerőse, kapcsolatot tud létesíteni az illetővel, csupa közvetlen — ismeretség — alapon, mint ahogy mondani szokták: 'Kérlek, te ismered X. Y.-t, szólj neki, hogy szóljon Z. V.-nek, aki neki ismerőse...' stb."
/Karinthy Frigyes: Láncszemek (1929)/
Mivel holnap megyek internetfilozófia vizsgára, a múlt hetet pedig a migrénemtől való szenvedéssel töltöttem, ezért most kellene nekiállnom az internetfilozófia dolgzatom megírásához. Ez így nem pontos, már múlt héten neki kellett volna állnom, dehát a körülmények... Viszont ahogy az ilyenkor lenni szokott, a megfogalmazásával gondban vagyok. Felvázoltam a szerkezetet és a kulcsszavakat, pontosan tudom hogy mit akarok írni, de egy mondatot nem bírok kicsikarni magamból. Az íráskészség beindítására, bemelegítésként, most megpróbálom ide összefoglalni, hogy miről is fog szólni ez a dolgozat.
Eredetileg az volt a tervem, hogy a blog fejlődésével ki fog bennem alakulni a dolgozatom leendő témája is. Nos, ez nem így lett, szerintem azért, mert a fent említett körülmények miatt a bloggal sem tudtam megfelelő mértékben foglalkozni. Ehelyett, némi nem-kommentelői nyaggatás hatására, utánaolvastam a skálafüggetlen hálózatok témájának, és magam is meglepődtem, hogy ez milyen érdekes tud lenni. Jaj ne már, ez milyen uncsin hangzik, miért nem írok inkább a videómegosztókról, vagy a hoaxokról, vagy a wowról? Ezt már megkaptam, és a válasz valahogy úgy hangzik: jobban szeretem a nagyszabásúbb, világmegváltó gondolatokat.
Hogy miért olyan érdekes a skálafüggetlen hálózatok elmélete? Nem is olyan rég az amerikai Notre Dame egyetemen egy magyar fizikus nekiállt feltérképezni a világhálót az azt átszövő linkek hálózata mentén. Ahelyett, hogy - ahogy addig gondolták - véletlenszerű hálózatot kapott volna, egy hatványfüggvény eloszlás volt az eredmény. A hálózatot sok kapcsolattal rendelkező, ún. erősen kapcsolt csomópontok fogták össze, az elszigeteltebb csomópontok pedig csak néhány ilyen erősen kapcsolt góchoz kapcsolódtak. A hálózatelmélet meglepetése pedig az volt, hogy eközben más területek kutatása is ilyen felépítés felfedezésére vezetett.
A sejten belüli biokémiai hálózat, a szociális háló, a gazdasági kapcsolatok hálója csak néhány a skálafüggetlen topológiát mutató hálózatok közül. Míg a köztük lévő különbségek (más jellegű csomópontok és kapcsolatok) eddig is nyilvánvalóak voltak, addig a skálafüggetlen hálózatelmélet rámutatott egy lényeges hasonlóságra: a belső törvényszerűségek, a felépítés, létrejöttük folyamatának hasonlóságára.
Update 1: A linkek közül elérhető a dolgozatom, 3-ra megyek vizsgabeszélgetni róla, drukkoljatok :)
Update 2: A francba, most találtam meg egy oldalnyi jegyzetemet, egy csomó dolgot kifelejtettem! Például azt az 1929-es novellarészletet Karinthytől, amit ezennel bemásolok ennek a posztnak az elejére.
Utolsó kommentek